2 Ağustos 2014 Cumartesi

biberiyeyagi.net olarak sizin için biberiye bitkisinden elde edilen biberiye yağının özelli,klerini  faydalarını ve kullanımını anlatan bir yazı hazırladık iyi okumalar.

Biberiye Yağı Nedir


Biberiye bitkisinden buhar distilasyonu ile elde edilen uçucu bir yağdır. Piyasada biberiye yağı adı altında satılan yağların çoğu orijinal değildir. Biberiye yağı uçucu bir yağ olduğu için kaygan yapılı yağlara benzemez. Daha çok şeffaf ve hemen buharlaşan uçucu bir yağdır.
 
Biberiye yağı, a-pinen, borneol, b-pinen, kamfor, bornil asetat, kamfen, 1,8-sineol ve limonen gibi uçucu bileşikleri içermektedir. 

Bu yağla ilgili olarak yaptığımız kaynak taramalarında bazı sitelerde zeytinyağında biberiye yapraklarını bekleterek biberiye yağı yapılır gibi yazılar okuduk, bu tarz şeyler gerçekdeğildir. 1 ton biberiye yaprağından 2 kilo kadar biberiye yağı elde edilir, bu yağ uçucudur. O yüzden fiyatı diğer yağlara göre daha pahalıdır.

Biberiye Yağı Faydaları


Uçucu bir yağ olan biberiye yağı daha çok saç ve cilt bakımında faydalanılan bir yağdır. Biberiye yağı kozmetik sektörünün çok sık kullandığı bir yağdır, genelde kozmetik ürünlerin içerisine konulan bu yağ, saç şampuanları ve saç derisi toniklerinde, cilt kremlerinin yapımında faydalanılmaktadır.

Saça Faydaları


Saç uzamasına yardımcı olduğu düşünülen bu yağın, saç derisini artıtığı bilinmektedir. Saç dökülmelerine karşı kullanılan biberiyeyağı saç derisinde kan dolaşımıını arttırmaktadır. ayrıca seboreik dermatit ve kepekli saçlarda oldukça faydalı bir yağdır.

Cilde Faydaları


Selülit gibi inatçı sorunlara karşı kullanılan biberiye yağı selülite karşı oldukça faydalı bir yağdır.  Anti bakteriyel özellikleri yüzünden sivilce bakımında kullanılan bir başka yağdır biberiye yağı, cildin yağlanmasına karşı oldukça iyi prformans gösteren bir yağdır. Ayrıca egzama gibi sorunlar için bu yağdan faydalanılır. Ayrıca virüslere karşı etkili olduğu için hpv ve uçuk gibi durumlarda ve mantarlara karşı kullanılır

Diğer faydaları


Biberiye yağı iyi bir ağız bakım yağıdır, gargara yapmak için suya damlatılarak kullanılır. Ağız, boğaz ve dişlerdeki bakteri ve virüslere karşı oldukça etklidir, ancak bu kullanımda yağı yutmamaya özen gösteriniz. Buharının bağışıklık sistemine iyi geldiği ve stresi azalttığı bilinmektedir. Zihinsel gücü arttırdığı düşünülmektedir.


Biberiye Yağı Kullanımı


Diğer uçucu yağlar gibi saf biberiye yağı içmek tehlikelidir, bu yüzden bu yağını saf ve yüksek miktarlarda içmemeye özen göstermelisiniz. Biberiye yağını masaj yaparak cildinize uygulayabilirsiniz. Yağı kullanırken, faydalanmak istediğiniz özelliğine göre diğer yağlarla seyrelterek kullanabilirsiniz.

Biberiye yağına dair yazdıklarımız burada bitiyor, siz de değerli görüş soru ve önerilerinizle yazımıza yorumda bulunabilir yazımızın daha fazla insana ulaşması için sosyal medyada paylaşabilirsiniz. Değerli vaktinizi ayırıp okuduğunuz, yorum yaptığınız ve paylaştığınız için teşekkür ederiz.

0 yorum:

Yorum Gönder