29 Temmuz 2014 Salı

biberiyeyagi.net olarak sizin için biberiye yağının elde edildiği biberiye bitkisini anlatan bir yazı hazırladık iyi okumalar.

 

Biberiye Nedir

 

Biberiye (Rosmarinus officinalis) bitkisi latincede deniz nemi anlamına gelir. Ballıbabagiller (Lamiaceae) familyasından iğneye benzeyen ince yapraklı ve daima yeşil kalan nane ailesinden bir bitki türüdür. Mor çiçekli ve çalı görünümlü bitkidir. Akdeniz çevresinde yaygın olarak yetişen bitkinin genç sürgünleri baharat olarak, kendisi ise süs bitkisi olarak kullanılır. 
Ülkemizde "kuş dili" olarak da bilinir, Ege, Akdeniz ve Karadeniz kıyı şeridinde doğal olarak yetişir. Genellikle sahil ve sahile bakan kalkerli tepe ve dağ yamaçlarında ve yol kenarlarında rastlanır. Kumlu balçıklı toprakları çok seven bir bitkidir, sıcağı ve güneşi çok sever. Yaprakları çok kısa saplı veya sapsız ve geniş iğnemsidir. Çiçekleri, dalların ucunda ve yaprak koltuklarında küçük topluluklar halinde yetişir. Çiçeklenme dönemlerinde, çiçekli dal ve yaprakları biçilir ve güneş görmeyen, havadar bir ortamda kurutulur. Kurutulmasında güneş görmemesi önemlidir.

Meyveleri 2 mm uzunlukta, kaygan, esmer renkte ve fındık şeklindedir. Çiçekleri haşlanarak uyarıcı bir şurup elde edildiği gibi, "biberiye ispirtosu", kolonya vb. yapmaya yarayan değerli bir esans da çıkarılır. Ayrıca, yapraklarından yağ elde edilir.Biberiyenin içerdiği uçucu yağlar arasında başta bomeol olmak üzere linalol, kamfen, sineol ile kafuru ve bitkide ayrıca tanen, reçine ile diğer etkili maddeler vardır. Bu nedenle yaprakları ve ince sürgünleri çok hoş kokan biberiye, taze olarak salatalara, kurutulup baharat olarak da et yemekleri ve diğer yiyeceklere katılır.

 

Biberiyenin FaydalarıBiberiye sindirime faydalı bir bitkidir, mide ve bağırsakları uyararak hazmı kolaylaştırır. Vücuda zindelik verir, insanı daha dinç tutar. Uyarıcı etkisi bilinen biberiye tansiyon düşüklüğü ve sürekli halsizlik çeken bünyelere faydalıdır. Baş ağrısı ve migreni hafifletir. Solunum yollarında oldukça faydalıdır, astım ve bronşite karşı insanlar tarafından kullanılır. 
Biberiye, derin temizlik sağlar ve antibakteriyel ürünlerden daha mikrop kırıcı özelliğe sahiptir.

Biberiyenin Cilde Faydaları


Bir çok kozmetik üründe kullanılan biberiyenin cildi güzelleştirici saç derisini besleyici özellikleri vardır. Biberiyenin selülite iyi geldiği, ciltteki sivilcelere iyi geldiği bilinmektedir. İyi bir mikrop kırıcı olduğu için biberiye yaprakları mantarlara karşı da oldukça etkilidir.
 

Biberiye Kullanımı


Biberiye baharat olarak kullanımının yanı sıra, çay, tütsü, şarap yapımında kullanılır, biberiye yağı cilt ve saç bakımında oldukça faydalıdır, ayrıca biberiye ile banyo yapılmaktadır.

Çayı özellikle sindirim sistemine faydalı olduğu için kullanılır. Biberiye yağı ise cilt bakımında kuıllanılır. Çay olarak kullanılsa da; ciddi alerjik reaksiyonlara yol açabileceği gözönünde bulundurularak tüketiminde aşırıya kaçılmaması önerilir.

Biberiye Çayı 


Biberiye ile çay hazırlamak için, 1 çay kaşığı biberiye yaprağı 1 bardak suda haşlanır 10 dakika demlendirilir ve süzülür. Biberiye çayı özellikle kış aylarında içilmesi gereken bir çaydır. Biberiye çayını kışın kuşburnu, ve zencefille birlikte karışım bir çay yapabilirsiniz.
 

Biberiye Şarabı


Biberiye ile şarap hazırlamak için, 1 avuç kuru biberiye yaprağı 1 lt beyaz şarapta 15 gün dağzı sıkı kapanan kapta bekletilerek 15 gün sonra süzülür. Sonra, 1 su bardağı votka, 1 su bardağı taze sıkma portakal suyu ile karıştırılarak servis edilir.

 

Biberiye Banyosu


Biberiye banyosu için, 100 gram biberiye  bir litre suda kaynatılır. ve sonra süzülür. Elde edilen sıvı doldurulan küvet suyuna eklenir, ayrıca 4-5 damla biberiye yağı da bu suya eklenir. Bu sularla dolu küvete 1 avuç lavanta tohumu serpilebilir. 
Biberiye bitkisi sağlığa çok yararlı olduğu gibi, mükemmel bir güzelleştiricidir.

Biberiye banyosu sırasında suyla, saç diplerine masaj yapabilirsiniz.. Biberiye saç diplerindeki bezleri uyarır ve erken saç dökülmelerini önler. Şampuanla yıkanmaktan yıpranan saçları canlandırır. Bu nedenle özel şampuanların yapımında kullanılır. Saçlarınızı korumak için sülfatsız şampuanları tercih edin.


Biberiyenin Zararları


Biberiye eğer tavsiye edilen ölçülerde ve sıklıkta alındığı sürece yan etkisi olmayan bbir bitkidir. Biberiyenin yüksek miktarda kullanılması hamileler için zararlıdır. Her ne kadar yemeklerde baharat olarak kullanılsa bile, hamile kadınların bitkiyi tıbbi amaçlı kullanmamaları önerilir. Biberiye yağının da dikkatli alınması gerekir. Küçük dozların bile mide, böbrek ve bağırsak problemleri yaratabileceği, yüksek dozların ise zehirli olabileceği belirtilmektedir. Biberiye yağı içilmez.
 


Biberiye ile ilgili yazdıklarımız burada bitiyor, sizde bilgi görüş ve önerilerinizi yorum olarak bizlerle paylaşabilirsiniz. Yazımızın daha fazla insana ulaşması için sosyal medyada paylaşırsanız seviniriz. Yorumlarınız ve paylaşımlarınız için teşekkür ediyoruz.
Sonraki
Sonraki Kayıt
Önceki
Bu eklenen en eski yazı

0 yorum:

Yorum Gönder